Методичні рекомендації щодо викладання предмета інтегрованого курсу «Мистецтво» у 8-9 класах у 2016/2017 навчальному році (Завантажити)
Методичні рекомендації щодо викладання предмета «Художня культура» у 2016/2017 навчальному році (Завантажити)
Методичні рекомендації щодо викладання предмета «Образотворче мистецтво» у 2016/2017 навчальному році (Завантажити)
Методичні рекомендації щодо викладання предмета «Музичне мистецтво» (1-7 класи) в 2016/2017 навчальному році (Завантажити)
Методичні рекомендації щодо відзначення 75-літнього ювілею з Дня народження народного артиста України, лауреата Шевченківської премії Івана Миколайчука в загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах (Завантажити)
Концепція сімейного виховання в системі освіти України “Щаслива родина” (Завантажити)
Рекомендації батькам та учням щодо дотримання режиму дня школяра (Завантажити)
Методичні рекомендації щодо проведення батьківських зборів «Координація зусиль сім’ї і школи щодо подолання труднощів у період адаптації до навчання у 5-му класі» (Завантажити)
Професія. Кар’єра. Успіх. Методичний посібник Рекомендовано Вченою радою Інституту психології та соціальної педагогіки Київського університету імені Бориса Грінченка (протокол № 9 від 24.04.2013 року)
http://www.childfund.org.ua/Uploads/Files/docs/Book_ICF_Tanya_book_health.pdf
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ щодо впровадження в загальноосвітніх школах-інтернатах програми виховної роботи з підлітками з питань протидії торгівлі людьми «Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція»
http://www.childfund.org.ua/Uploads/Files/docs/Method.recom.-Internats_for-site.pdf
САЙТИ ДЛЯ ДІТЕЙ ТА БАТЬКІВ ПРО БЕЗПЕКУ В ІНТЕРНЕТІ:
http://online-bezpeka.kyivstar.ua/
http://www.onlandia.org.ua/
http://www.lastrada.org.ua/
http://www.microsoq.com/ru-ru/security/
ДІЗНАТИСЯ БІЛЬШЕ:
♦ про дорослішання, статевий розвиток та виховання ви можете на сайті Благодійного фонду «Здоров’я жінки і планування сім’ї» для підлітків «Дорослішаємо разом!» www.sexualeducation.org.ua
♦ про медичні і соціальні аспекти на сайті «Що потрібно знати про репродуктивне здоров’я?» www.reprohealth.info
♦ про планування сім’ї та методи контрацепції на сайті www.planA.org.ua або за телефоном інформаційної лінії 0-800-50-27-57
♦ про попередження насильства та захист прав дітей, правила безпечної поведінки дітей в Інтернеті – на Національній гарячій лінії Міжнародного жіночого правозахисного центру «Ла Страда Україна» 0-800-500-335 або на сайті www.la-strada.org.ua
♦ про психологічні аспекти і секрети спілкування зі своїми дітьми – на сайті www.psychologies.ru/int/teens/
♦ в путівнику для батьків підлітків «Територія TEENS», створеному журналом PSYCHOLOGIES за підтримки Бюро ЮНЕСКО в Москві.
♦ про роботу та послуги мережі «Клінік, дружніх до молоді» – на сайті www.kdm-ldd.org.ua
♦ про те, як вчителям і батькам цікаво й зрозуміло донести підліткам інформацію про здоровий спосіб життя і безпечну поведінку – на порталі профілактичної освіти www.autta.org.ua
♦ про тестування на ВІЛ, а також про те, де отримати догляд, підтримку та лікування можна в державних центрах профілактики та боротьби зі СНІДом. Всеукраїнський телефон довіри з питань ВІЛ та СНІД 0-800-500-451
(матеріали буклету Ірини Скорбун, Благодійний Фонд «Здоров’я жінки і планування сім’ї» та Тиграма Епояна, Бюро ЮНЕСКО)
Превентивне виховання в ЗНЗ
Методичні рекомендації щодо підготовка підростаючого покоління до дорослого, сімейного життя. (Завантажити)
1. Методичні рекомендації з питань організації виховної роботи у навчальних закладах у 2016/2017 навчальному році (лист ІМЗО)
https://drive.google.com/file/d/0B3m2TqBM0APKc1BmQ0NvU2pCZ28/view
2. Методичні рекомендації з питань організації виховної роботи у навчальних закладах у 2016/2017 навчальному році ( 2 лист ІППОЧО)
3. Методичні рекомендацї щодо здорового способу життя та фізкультурно-спортивної роботи з дітьми та учнівською молоддю у навчальних закладах у 2016/2017 навчальному році
https://drive.google.com/file/d/0B3m2TqBM0APKOFRwN0RodVA0eVU/view
4.Методичні рекомендації Українського інституту національної пам’яті для загальноосвітніх і професійно-технічних навчальних закладів до 150-річчя від дня народження Михайла Грушевського
https://drive.google.com/file/d/0B3m2TqBM0APKMngybUx2QWZ1THc/view
5.Методичні рекомендації до відзначення у загальноосвітніх навчальних закладах дня захисника України
http://www.memory.gov.ua/methodicmaterial/metodichni-rekomendatsii-ukrainskogo-institutu-natsionalnoi-pam-yati-do-vidznachenn
6. Методичні рекомендації до відзначення 40-річчя Української гельсінської групи
http://www.memory.gov.ua/methodicmaterial/metodichni-rekomendatsii-do-vidznachennya-40-richchya-ukrainskoi-gelsinskoi-grupi
7. Методичні рекомендації щодо організації змістовного відпочинку учнівської молоді у новорічні та різдвяні свята (3 док у додатках)
8. Методичні рекомендації щодо проведення освітньо-виховних заходів в начальних закладах області, присвячених 65- річчю від Дня народження
народного артиста України, лауреата Національної премії імені
Т. Г. Шевченка Назарія Яремчука (5 док в додатках)
9. Методичні рекомендації щодо освітньо-виховних та інформаційно-просвітницьких заходів з відзначення 1ОО-річчя від дня народження видатного українського письменника, фольклориста, педагога і громадського діяча Михайла Григоровича Івасюка (4 док в додатках)
Методичні рекомендації щодо організації змістовного відпочинку учнівської молоді у новорічні та різдвяні свята (Завантажити)
Методичні рекомендації щодо проведення освітньо-виховних заходів в начальних закладах області, присвячених 65- річчю від Дня народження народного артиста України, лауреата Національної премії імені Т. Г. Шевченка Назарія Яремчука (Завантажити)
Методичні рекомендації щодо освітньо-виховних та інформаційно-просвітницьких заходів з відзначення 1ОО-річчя від дня народження видатного українського письменника, фольклориста, педагога і громадського діяча Михайла Григоровича Івасюка (Завантажити)
Лист ІППОЧО від 09.08.2016 №2/4-631 "Про методичні рекомендації з питань організації виховної роботи у навчальних закладах у 2016/2017 навчальному році" (Завантажити)
3 квітня 2015 року в Міністерстві освіти і науки України за участі заступника міністра освіти і науки України Павла Полянського відбулася презентація додаткового параграфу з історії України для учнів 11-х класів та методичного матеріалу для вчителів «Про Революцію Гідності та агресію Росії проти України». Навчально-методичні матеріали представили громадськості одні з авторів матеріалів, кандидати історичних наук Володимир Головко та Олександр Палій. Детальніше завантажити
Лист ДОН від 9.12.2014 №01-31/1166 "Щодо безпеки життєдіяльності учасників навчально-виховного процесу під час зимових канікул, новорічних та різдвяних свят" (завантажити)
Методичні матеріали Українського інституту національної пам’яті ДО 81 РОКОВИН ГОЛОДОМОРУ пам’яті тих, хто чинив спротив геноциду (завантажити)
Методичні рекомендації щодо організації виховної роботи в загальноосвітніх закладах області на 2014/15 н.р. (завантажити)
Методичні рекомендації щодо проведення Першого уроку 2014/2015 навчального року «Україна – єдина країна» (завантажити)
Лист МОН від 25.07.2014 р. "Про методичні рекомендації з питань організації виховної роботи у навчальних закладах у 2014/2015 навчальному році" (завантажити)
Методичні рекомендації щодо проведення бесід з учнями загальноосвітніх навчальних закладів з питань уникнення враження мінами і вибухонебезпечними предметами. (завантажити)
Методичні рекомендації з виховної роботи на 2014/2015 н.р. (завантажити)
На першому засіданні Колегії Міністерства освіти і науки в оновленому складі (29.04.14) Міністр освіти і науки Сергій Квіт зауважив, що необхідні зміни у ставленні кожного до особистої безпеки, у вихованні культури у дотриманні всіма учасниками дорожнього руху встановлених правил поведінки, тому освіта, має пряме відношення до вирішення цього питання.
Головний спеціаліст з безпеки життєдіяльності Григорій Гребницький звернув увагу членів Колегії на проблему дорожньо-транспортного травматизму серед вихованців, учнівської та студентської молоді. За його словами, в Україні щороку відбувається майже 200 000 дорожньо-транспортних пригод, в яких 40 000 осіб отримують травми, а понад 5 000 осіб гинуть. Рівень смертності внаслідок дорожньо-транспортних пригод в Україні (102 особи на 1 млн. жителів) значно перевищує показники таких країн, як Швейцарія (49 осіб), Німеччина (62 особи). (завантажити)
Проведення кожного святкового заходу у школі має свою навчальну, розвиваючу і виховну мету. Відзначення його вважається визначною подією у житті шкільного колективу і важливим засобом патріотичного, морального,естетичного, трудового виховання учнів. Тому бажано, щоб кожна дитина брала активну участь у святковому дійстві, отримала позитивні емоції. Різний їх зміст зумовлює і різні форми святкування. Але незалежно від того, що форми проведення й їх тематика є різними, вони повинні бути наповнені цікавим змістом, щоб участь у них була бажана для кожного учня і охоплювала їх переважну більшість. При цьому слід враховувати вікові особливості дитини, її творчі можливості та особисті побажання. Це сприятиме комунікативному входженню у колектив, утвердженню серед своїх однолітків, розкриттю здібностей, тобто допоможе стати впевненішим у собі, позбутися комплексів, відчувати радість і насолоду від своєї діяльності. Кожний такий захід згуртовує дитячий колектив, об'єднує однодумців, діти тягнуться до краси, до цікавої роботи. Для підготовки свята «Останній дзвоник» радимо використати сценарні матеріали та музичну добірку (завантажити).
- Методичні рекомендації щодо формування здорового способу життя (завантажити)
- Форми роботи з педагогічним колективом щодо формування в учнів навичок здорового способу життя. (завантажити)
- Рекомендації класним керівникам на орієнтовні форми роботи з учнями щодо формування навичок здорового способу життя. (завантажити)
- Рекомендації класоводам, вчителям та фізоргам класів щодо забезпечення рухової активності дітей під час перерв. (завантажити)
- Тренерська діяльність за методом «рівний-рівному». (завантажити)
- Рекомендації щодо співпраці з батьківською громадськістю. (завантажити)
- Рекомендації лідерам учнівського самоврядування щодо формування в учнів навичок здорового способу життя. (завантажити)
- Рекомендації щодо оформлення плакатів щодо здорового способу життя. (завантажити)
- Рекомендації щодо підготовки виступу агітбригад за здоровий спосіб життя (в рамках Всеукраїнського фестивалю-конкурсу «Молодь обирає здоров’я»). (завантажити)
- Список використаних першоджерел(завантажити)
- Методичні рекомендації щодо проведення батьківських зборів «Координація зусиль сім’ї і школи щодо подолання труднощів у період адаптації до навчання у 5-му класі» (завантажити)
- Забезпечення національного виховання, розвитку і соціалізації дітей та молоді (завантажити)
- Методичні рекомендації щодо проведення Першого уроку в 2013/2014 навчальному році (завантажити)
- Свято першого дзвоника (завантажити)
- Методичні рекомендації щодо проведення у 2013/2014 навчальному році ДНЯ ЗНАНЬ у закладах освіти Чернівецької області (завантажити)
- Сценарії шкільних лінійок присвячені святу Першого дзвоника (завантажити)
- Сценарій свята Першого дзвоника (завантажити)
- Специфіка залучення батьків, родичів до роботи з дитиною задля забезпечення її потреб(завантажити)
- Попереджуємо насильство та жорстоке поводження з дітьми в класному колективі. ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ УЧНІВСЬКОГО КОЛЕКТИВУ(завантажити)
- Методичні рекомендації щодо організації дозвілля та зайнятості учнів на період осінніх канікул (завантажити)
- ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇ РОБОТИ З ДІТЬМИ, ПОСТРАЖДАЛИМИ ВІД СІМЕЙНОГО НАСИЛЬСТВА (завантажити)
- Методичні рекомендації щодо відзначення 71 річниці з Дня народження народного артиста України, лауреата Шевченківської премії Івана Миколайчука в загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах (завантажити).
- Рекомендації парламентських слухань на тему: "Інститут сім'ї в Україні: стан, проблеми та шляхи їх вирішення" (завантажити).
-
- Методичні рекомендації щодо проведення рухливих ігор в таборах літнього відпочинку (завантажити).
- Методичні рекомендації щодо відзначення 140-річчя з дня народження Соломії Крушельницької (завантажити).
Методичні рекомендації щодо проведення свята Останнього дзвоника (завантажити). Методичні рекомендації щодо відзначення 110-річчя з дня народження Олександри Аврамівни Деревської, прославленої матері-героїні, яке відзначатимуть 6 травня 2012 року (завантажити). Методичні рекомендації щодо формування негативного ставлення суспільства до будь-яких форм і проявів тероризму та екстремізму (завантажити). Методичні рекомендації до проведення у загальноосвітніх навчальних закладах України уроку «Безпека на дорозі – безпека життя» (завантажити). МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ПРОТИДІЇ ПОШИРЕННЮ НАРКОМАНІЇ (На виконання Концепції реалізації державної політики у сфері протидії поширенню наркоманії, боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів на 2011-2015 роки) (завантажити).
20 листопада 2014 року на базі Вижницького коледжу прикладного мистецтва ім. В.Ю. Шкрібляка відбулося засідання обласного методичного об’єднання практичних психологів ВНЗ І-ІІ рівнів акредитації Чернівецької області на тему: «Формування творчого потенціалу студента засобами мистецтва та психокорекції як умова гармонійного розвитку особистості», У роботі засідання взяли участь 14 практичних психологів, яке очолювала голова методоб’єднання Губчин Олександра Ярославівна.
Всеукраїнський конкурс на кращий урок чи виховний захід з питань попередження та подолання домашнього насильства щодо дітей та насильства в школах. (завантажити)
15 травня 2014 року в Київському університеті імені Бориса Грінченка відбулася Церемонія нагородження переможців та призерів ІV Всеукраїнського конкурсу «Моральний вчинок». Цей конкурс показав глибини активної життєвої позиції, людяності і милосердя, що притаманні нашому суспільству, продемонстрував, як супроводжують у добрих справах дітей мудрі дорослі, як вводять їх у світ, скеровуючи на любов, повагу, взаємну підтримку. Учні і студенти з усіх регіонів України у різноманітних творчих формах – фоторепортажах, стіннівках, презентаціях, нарисах, малюнках розповіли про свої добрі справи. Загальна кількість проектів-учасників, відповідно до статистичних довідок, надісланих з районів та областей – 5134 проекти! Серед них – представлено проект учнів Чернівецького професійного ліцею сфери послуг який був високо оцінений і нагороджений почесними грамотами, поважним журі на чолі з доктором юридичних наук, професором, заслуженим юристом України, членом-кореспондентом Національної академії правових наук України – Василем Костицьким.
Виконавці проекту «Вплив автотранспорту на навколишнє середовище» Павлюк Іван та Зайкова Яна, Чернівецького професійного ліцею сфери послуг,нагороджені Дипломами переможців, а керівник проекту Герасимчук Ірина Олександрівна викладач біології, екології та хімії – Подякою за формування активної громадянської позиції, високих моральних переконань учнівської молоді та підростаючого покоління. Крім цього, переможцям вручили цінні подарунки – збірки сучасної української літератури та мобільні смартфони.
Почесним гостем Церемонії нагородження був перший Президент України – Леонід Макарович Кравчук. У своєму вітальному слові до переможців та учасників проекту він зазначив, що в цьому конкурсі немає переможених, адже перш за все перемогли Доброта, Людяність і Турбота у ставленні до людей, до довкілля, до минулого. Саме перший Президент України розпочав Церемонію нагородження, що наддало події особливої урочистості та значущості.
Буковині є ким пишатися, адже учні Чернівецького професійного ліцею сфери послуг принесли чергову визначну перемогу у скарбничку досягнень учнівської молоді краю.
   
Лист Інституту післідиплмної педагогічної освіти Чернівецької області від 08.05.2014 № 2/4-303 "Про використання документального серіалу «Наша Скриня» (завантажити)
Наказ Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Чернівецької облдержадміністрації від 06.03.2014р. №179 "Про підсумки ІІ етапу ІV Всеукраїнського конкурсу «Моральний вчинок» (завантажити)
Лист ІППОЧО від 4.11.2013 №2/4-739 "Про Всеукраїнський конкурс «Моральний вчинок»"(завантажити)
Благодійна організація «Слов'янський фонд» і Центр культури та історії Древньої Русі «Парк Київська Русь» за підтримки Київської обласної державної адміністрації з 24 березня 2012 року розпочали Всеукраїнську дитячу благодійну акцію «Новий Древній Київ». «Парк Київська Русь» (с. Копачів Обухівського району Київської області) надає можливість безкоштовного відвідування Парку учням загальноосвітніх шкіл, ліцеїв, гімназій. Акція діє до 23 грудня 2012 року. Детальніше... Наказ Головного управління освіти і науки Чернівецької облдержадміністрації від 27.12.2012 № 714 "Про проведення II етапу(обласного) V Всеукраїнського фестивалю-конкурсу «Молодь обирає здоров’я» (завантажити). Лист Інституту післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області "Щодо навчального курсу за вибором "Уроки для стійкого розвитку" від 28.02.2012 № 2/4 - 157 (завантажити). Лист Інституту післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області "Про ярмарок дитячих книжок та ігор "Форум - дітям" від 28.02.2012 № 2/4 - 156 (завантажити).
В області оголошено МАРАФОН ДОБРИХ СПРАВ "НАГОДУЙ ПТАШКУ ВЗИМКУ!"

Для пернатих не страшні навіть великі морози, проте голод не витримують та гинуть. Не будьмо байдужими, допоможімо вижити в непростий голодний і холодний час тим птахам, які не залишають рідні краї. Як саме допомогти їм? Змайструвати годівниці, розмістити їх на деревах у саду, по-можливості недалеко від пішохідної доріжки, щоб взимку легко було долати сніг. Яку саме годівницю змайструвати – хай вам підкаже фантазія. Вона може бути довільної форми, але повинна бути зручною для насипання кормів.
Заздалегідь треба заготовити корм, а це може бути насіння соняшника, дині, горобини, ясеня. Улюбленим кормом птахів є також насіння бур’янів, зокрема, кропиви, Такі, спеціально заготовлені корми, можна буде взимку підсипати до годівниці і тоді ви задовольните потреби різних птахів. Також крихти білого хліба є чудовим кормом для багатьох пернатих. Сире несолене м'ясо чи сало, підвішене на мотузці до гілки дерева запримітять дуже скоро горобці та синиці.
Про хід марафону дивитися тут http://lider-school.blogspot.com/2017/01/blog-post_23.html#more
Наказ ДОН від 5.03.2015 №98 "Про підсумки Всеукраїнської інтернет-конференції лідерів учнівського самоврядування «Здоров’я дитини сьогодні –здоров’я нації завтра»" (завантажити)
Всеукраїнський збір лідерів учнівського самоврядування загальноосвітніх навчальних закладів України
30 жовтня м. Київ завершив свою роботу Всеукраїнський збір лідерів учнівського самоврядування загальноосвітніх навчальних закладів України у якому взяли участь 100 школярів та 30 координаторів з усієї України. Чернівецьку область представляли заступник голови Вижницької районної ради лідерів учнівського самоврядування Юлія Туркевич та координатор Лідія Ковалюк. (завантажити)
    
ІННОВАЦІЇ В РОБОТІ З УЧНІВСЬКИМ САМОВРЯДУВАННЯМ (завантажити)
На базі Кам’янської ЗОШ Сторожинецького району відбулося навчання лідерів учнівського самоврядування. В навчанні взяли участь лідери Камянської ЗОШ, Сторожинецької школи І-ІІІ ст. №1 та Сторожинецької загальноосвітньої школи-інтернат. Проводили заняття координатори учнівського самоврядування: Поляк Жанна Григорівна, педагог-організатор Сторожинецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. №1, Малещук Ольга Георгіївна, педагог-організатор та Лєвіна Юлія Анатоліївна, соціальний педагог Сторожинецької загальноосвітньої школи-інтернат.
Для навчання лідерів самоврядування пропонується такий сучасний метод організації діяльності і формування досвіду суспільної поведінки як тренінг.
Практичні та тренінгові заняття допомагають дітям більш глибоко зрозуміти зміст окремих питань, організаційних моментів діяльності, відпрацювати окремі вміння і навички та набути впевненості у собі.
Навчання через практику, навчання через активну участь – важливі інструменти для становлення особистості підлітка, здатного до саморозвитку й конструктивної взаємодії з однолітками.
Виховання життєздатного покоління, становлення молоді як творчої сили суспільства неможливе без її практичної самодіяльності, самостійності, самоврядування, без розвитку лідерства. Формування особистості потенційного лідера, його організаторських здібностей, ієрархії його цінностей може здійснюватись завдяки різноманітним формам соціально-педагогічної роботи, зокрема шляхом реалізації програми «Лідерство – запорука успіху».
             
26-27 березня 2014 року в м. Ірпінь Київської області відбувся Форум представників учнівського самоврядування з питань подолання насильства над дітьми у школі та вдома «Майбутнє без насилля!». В роботі Форуму взяли участь 56 лідерів та 24 педагоги-координатори з різних областей України. Обласну раду дітей Чернівеччини представляли Молодий Дан, учень 9 класу Чернівецької спеціалізованої школи «Освітні ресурси та технологічний тренінг» І-ІІІ ст.№41, Президент органу учнівського самоврядування «Кнесет» та Ілащук Марина, учениця 9 класу Колінковецького ЗНЗ І-ІІІ ст. Хотинського району, заступник голови Хотинської районної ради учнівського самоврядування.
Захід проводився Міністерством освіти і науки України у партнерстві з проектом Ради Європи «Зміцнення та захист прав дітей в Україні».
У рамках роботи Форуму відбувся тренінг з питань профілактики насильства, де було розглянуто міжнародні стандарти щодо профілактики насильства, законодавче забезпечення в Україні з питань попередження насильства, ознаки та види насильства, показники та наслідки насильства, шляхи подолання насильства та ін.
Молодий Дан визнаний кращим лідером Форуму представників учнівського самоврядування «Майбутнє без насилля!»
Лідери відвідали Майдан та вшанували память Героїв Небесної Сотні. (завантажити)
          
З 28 по 30 жовтня 2013 року в Києві відбулася Всеукраїнська школа управлінської майстерності для лідерів учнівського самоврядування «Реалізація проекту «Делегати дитячих прав». В роботі школи взяли участь 90 лідерів учнівського самоврядування з усіх областей та міст України.
Чернівецьку команду лідерів представляли:
- Руссу Анастасія, голова обласної ради дітей Чернівеччини, учениця 11 класу гімназії №5 управління освіти Чернівецької міської ради;
- Гущіна Анна, заступник голови обласної ради дітей Чернівеччини, голова Сторожинецької районної ради учнівського самоврядування, учениця 10 класу Сторожинецької районної гімназії;
- Літовська Наталя, заступник голови обласної ради дітей Чернівеччини, голова Заставнівської районної ради учнівського самоврядування, учениця 11 класу Товтрівської ЗОШ І-ІІІ ст.Заставнівського району;
- Тимуш Анастасія, голова Путильської районної ради учнівського самоврядування, учениця 11 класу Путильського ЗНЗ І-ІІІ ст.;
- Молодий Дан, заступник президента органу учнівського самоврядування «Кнесет», учень 9 класу Чернівецької спеціалізованої школи І-ІІІ ст.№41 з вивченням єврейського етнокультурного компонента.
В ході роботи школи управлінської майстерності учнівського самоврядування «Реалізація проекту «Делегати дитячих прав», обласна рада дітей Чернівеччини представила наступні проекти:
- «Дитяча громадська приймальня «Захист» (Гущіна Анна, Сторожинецька районна рада учнівського самоврядування);
- «Дитина у світі права і закону» (Руссу Анастасія, обласна рада дітей Чернівеччини);
- «Правова освіта дітей» (Літовська Наталя, Заставнівська районна рада учнівського самоврядування);
- «Свідомість кожного підлітка – запорука правового простору майбутнього країни» (Молодий Дан, учнівськео самоврядування «Кнесет» Чернівецької спеціалізованої школи І-ІІІ ст.№41 з вивченням єврейського етнокультурного компонента);
- «Права дитини в сучасному інформаційному просторі» (Тимуш Анастасія, Путильська районна рада учнівського самоврядування).
Проведено майстер-клас з лідерами учнівського самоврядування «Ознайомлений – значить озброєний» координатором обласної ради дітей Чернівеччини Осовською О. (за матеріалами Луганської громадської організації «Правозахисний центр «Поступ», представники якої проводили заняття в Чернівцях). Детальніше про Програму на сайті: http://edu.helsinki.org.ua та про діяльність правозахисного центру «Поступ»: http://postup.lg.ua
Команда Чернівецької області посіла І місце в інтелектуально-пізнавальній програмі «Правовий всеобуч» в рамках Всеукраїнської школи управлінської майстерності «Реалізація проекту» Делегати дитячих прав».

 29 жовтня учасники Всеукраїнської школи управлінської майстерності зустрілися з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини Лутковською Валерією Володимирівною в рамках проекту «Делегати дитячих прав». Детальніше
29 жовтня відбулася зустріч лідерів учнівського самоврядування загальноосвітніх навчальних закладів – учасників Всеукраїнської школи управлінської майстерності та представників Всеукраїнської ради учнівського самоврядування професійно-технічних навчальних закладів. Мета зустрічі – підписання Меморандуму про співпрацю. Детальніше
  
Цікава екскурсія будинком Верховної Ради України.
Лідери завітали до будівлі єдиного законодавчого органу нашої країни, на власні очі побачили будинок Верховної Ради України “під куполом”, відчули дух робочих буднів народних депутатів, почули цікаві історії та неймовірні секрети… А всіх Вас ми запрошуємо на віртуальну екскурсію Детальніше
 
У роботі сесії взяли участь 39 лідерів органів учнівського самоврядування районів та міст області та 13 координаторів районних/міських органів учнівського самоврядування області. Головуюча на сесії – Пилипчук Любов, учениця 11 класу ЗОШ №2 Чернівецької міської ради привітала учасників ІІ обласного Збору: «Майбутнє нації формується у щоденному зростанні її паростків, і тим, хто очолює лідерські організації в навчальних закладах сьогодні, і хто надав свої дослідження для участі в науково-практичній конференції, уже завтра доведеться представляти інтелектуальну і творчу еліту України в світі!»
На сесії були розглянуті питання:
- Затвердження назви обласного органу самоврядування дітей Чернівеччини;
- затвердження Статуту обласної ради дітей Чернівеччини;
- організація виборчої кампанії 2013 року по виборах голови обласної ради дітей Чернівеччини;
- затвердження плану роботи обласної ради дітей Чернівеччини.
Особливо важливим питанням на сесії був момент виборів голови обласної ради дітей Чернівеччини. Було заслухано 4 програми кандидатів на голову обласної ради:
- Бабенко Катерини, учениці 9 кл. Чернівецької спеціалізованої школи І-ІІІ ст. №41 з вивченням єврейського етнокультурного компонента, представника міської Асоціації «Юні Чернівчани»;
- Гущіної Анни, учениці 9 класу Сторожинецької гімназії, голові Сторожинецької районної ради учнівського самоврядування;
- Літовської Наталії, учениці 10 класу Товтрівської ЗОШ І-ІІІ ст. Заставнівського району, депутату Заставнівської районної ради учнівського самоврядування.
- Руссу Анастасії, учениці 10 класу гімназії №5 Чернівецької міської ради, представника міської Асоціації «Юні Чернівчани».
Вибори відбулися відповідно до положення.
Після підрахунку голосів лічильна комісія, оголосила результат: головою обласної ради обрано Руссу Анастасію.
Сподіваємося, що даний захід стане поштовхом для активізації роботи лідерів учнівського самоврядування на місцях, для залучення до самоуправлінської діяльності кожного учня.
Додаткова інформація розміщена на сайті обласної ради дітей Чернівеччини:
http://lider-school.blogspot.com/2012/10/blog-post.html
   
Регіональна науково-практична конференція лідерів учнівського самоврядування «Проектні технології як засіб формування життєвих компетентностей лідерів учнівського самоврядування»
Мета конференції – виявлення творчої інтелектуальності еліти. На конференцію подано понад 80 проектів, більшість яких була представлена на секційних засіданнях. Виступило 39 лідерів учнівського самоврядування ЗНЗ та 9 учнів-лідерів професійно-технічних училищ. Учасники конференцій працювали у двох секціях: «Засади виховання національної свідомості і любові до рідного краю», голова - Мінченко Т.А. Виступи засвідчили, що лідерами учнівських самоврядувань районів та міст області ведеться величезна пошукова робота. Через дослідження свого кореня, торкаючись своєї давнини, відроджуючи звичаї, традиції, обряди, молоді науковці торкаються сокровенних струн душі свого народу. Потрібно відмітити, що дані проекти активно впроваджуються в начально-виховний процес закладів області.
Особливо творчі проекти відтворили:
-Лакуста Ірина, учениця 9 класу Реваківського ЗНЗ І-ІІІ ст. Кіцманського району, Президент шкільного парламенту (проект – «Барви національного відродження»);
- Руснак Наталія, учениця 10 класу Чуньківського НВК Заставнівського району, член районної ради учнівського самоврядування (проект – « З любов’ю до рідного краю»);
- Бабина Марія, учениця 11 класу Клішковецької ЗОШ І-ІІІ ст. Хотинського району (проект – «Вулиці нашого дитинства»);
- Мітенко Спартак, учень 10 класу Великокучурівської ЗОШ І-ІІІ ст. Сторожинецького району, член районної ради учнівського самоврядування (проект - «Чи знаєш ти, як пахне хліб?»);
- Горяча Юлія, учениця Хотинської ЗОШ №1, голова учнівського комітету «Ми - лідери» (проект - «Дитяча жорстокість і агресія. Проблеми сьогодення»);
- Просвіріна Кароліна, учениця 11 класу Лукавецької ЗОШ І-ІІІ ст. Вижницького району, заступник голови учнівського парламенту
(проект - «Ой радуйся, земле!»);
- Сафтенко Анастасія, учениця Чернівецького вищого професійного училища радіоелектроніки, президент учнівського парламенту (проект - «Віддай людині крихітку себе. За це душа наповнюється світлом») та ін.
На секції «Формування організаторських здібностей та соціальної активності учнів. Проектна діяльність у контексті основних орієнтирів виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів», голова секції – Терещенко Г.Г., методист РМК управління освіти, сім’ї, молоді та спорту Сторожинецької районної державної адміністрації, розглядалися питання набуття лідерами початкових навичок колективної управлінської діяльності незалежно від віку, оволодіння правилами колективного спілкування, культурою взаємин, засвоєння технології вироблення прийняття та виконання рішень. Найкращі проекти представили:
- Пинтюк Євгенія , учениця 9 класу, голова координаційної ради, Сергіївської ЗОШ І-ІІІ ст. Путильського району, голова комісії з питань загальної, позашкільної освіти та роботи із молодшими школярами районної ради учнівського самоврядування (проект -Шлях лідера);
- Столяр Іванна, учениця 9 класу Панківської ЗОШ І-ІІІ ст. Сторожинецького району, член районної ради учнівського самоврядування
( проект -Твій вибір – життєвий успіх);
- Денис Інна, учениця 11 класу Іспаської ЗОШ І-ІІІ ст. Вижницького району, член районної ради учнівського самоврядування (проект - Іспас – острівець гуманізму);
- Хотинь Наталія, учениця 10 класу Чернівецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. № 6 Чернівецької міської ради (проект - «Всі ми рівні, всі ми різні!»);
- Жиряда Марія, учениця Чернівецького ліцею №2 Чернівецької міської ради (проект - Газета «Ліцейський вісник» як друкований орган учнівського самоврядування);
- Пужняк Анастасія, Чопалюк Богдана, учні ЗСШ №41 м.Чернівці (проект - «Формуання толерантності крізь призму Чернівецької багатогранності»;
- Пітик Ангеліна, учениця 8 класу Погорілівської ЗОШ І-ІІІ ст. Заставнівського району, голова координаційної ради учнівського самоврядування (проект - Історико-краєзнавчий портрет с.Погорілівка);
- Турянська Євдокія, учениця 9 класу Старововчинецького ліцею Глибоцького району, член районної ради учнівського самоврядування (проект - Екологічний проект «Природу відчуваємо серцем»);
- Данилюк Анна, учениця 11 класу Лужанського ЗНЗ І-ІІІ ст. Кіцманського району, президент школи (проект - Батьки та діти – нероздільне і довічне коло) та ін.
  
30 січня на базі обласного центру естетичного виховання «Юність Буковини» відбувся ІІ-ий обласний Збір лідерів учнівського самоврядування, в рамках якого проведено регіональну науково-практичну конференцію лідерів учнівського самоврядування «Проектні технології як засіб формування життєвих компетентностей лідерів учнівського самоврядування» та першу сесію депутатів обласної ради дітей Чернівеччини.
В роботі ІІ обласного Збору лідерів взяли участь: Р.Тищук, начальник відділу у справах сім'ї, молоді та з гендерних питань Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Чернівецької облдержадміністрації; П. Старовойт, завідувач науково-методичного центру виховної роботи Інституту післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області; О.Осовська, методист з виховної роботи науково-методичного центру виховної роботи Інституту післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області; В.Смандич, голова Студентського Парламенту Буковини, лікар-інтерн; Н.Куриш, завідувач науково-методичного центру менеджменту та з координації діяльності РМК/ММК Інституту післядипломної освіти Чернівецької області; Т.Мазуряк, директор Іспаської ЗОШ І-ІІІ ст. Вижницького району, автор та координатор обласного проекту «Історико-краєзавчий портрет Чернівеччини»; координатори всіх районних/міських рад учнівського самоврядування; лідери учнівського самоврядування професійно-технічних закладів області та заступники директорів з виховної роботи, І.Кравчук, учень 11 класу гімназії №1 Чернівецької міської ради, гуртківець «Юні екологи» обласного центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді, лідер громадської організації «Паросток».
    
Методичні рекомендації щодо організації виборчої кампанії органів учнівського самоврядування (завантажити). Навчальний підручник, в якому розміщена практична інформація, яка потрібна для щоденної роботи громадському лідеру: основи менеджменту, фандрайзинг, створення громадської організації, PR, грантовий менеджмент, NLP, психологія росту, публічний виступ, дебати, тести для визначення лідерських якостей. Книга створена як навчальний підручник для навчального курсу «Громадський Лідер» (завантажити). На допомогу редакторам шкільних газет. Детальніше...
Рекомендації дорослим, котрі підтримують роботу органів дитячого самоврядування (завантажити).
Залучення та заохочення дітей, педагогів і батьків до участі у діяльності гуртків лідерів та органів самоврядування дітей та їх підтримці. Детальніше... Поради координатора обласної ради дітей (завантажити).
Засідання робочих груп. З досвіду роботи Т.Доценко, координатора обласної ради дітей Київщини. Детальніше...
МАЙСТЕР-КЛАС «АЛГОРИТМ РОБОТИ ШКІЛЬНОЇ РЕДАКЦІЇ. СЕКРЕТИ ЖУРНАЛІСТСЬКОЇ СПРАВИ». Детальніше...
Методичні рекомендації щодо організації та проведення свята Останнього дзвоника та урочистостей із нагоди вручення випускникам документів про повну загальну середню освіту
Інформація про результати планової перевірки з питань правової освіти в Чернівецькій спеціалізованій школі «Освітні ресурси та технологічний тренінг» І-ІІІ ступенів № 41 з вивченням єврейського етнокультурного компонента Чернівецької міської ради для ознайомлення з позитивним досвідом роботи. (завантажити)
Методичні рекомендації щодо проведення рухливих ігор в таборах літнього відпочинку (завантажити)
Вихователям таборів (завантажити)
АЛГОРИТМ ДІЙ ПРАЦІВНИКІВ СИСТЕМИ ОСВІТИ У ВИПАДКУ ВИЯВЛЕННЯ НАСИЛЬСТВА В СІМ'Ї ТА ЖОРСТОКОГО ПОВОДЖЕННЯ З ДІТЬМИ
Вчителі, класні керівники повинні не замовчувати факти жорстокого поводження з дітьми, направляти подання до ССД та інспекторів з охорони дитинства, вирішувати ці справи в короткий термін. У кожній школі та кожному освітньому закладі має бути обласний (міський, районний, сільський) збірник, де мають бути представлені координати всіх служб, що опікуються дитиною та надають їй допомогу у випадку домашнього насильства. Такі збірники мають бути різних рівнів – розраховані на вчителів (з переліком установ та алгоритмом звертання до них у різних випадках), психологів (з інформаційно-методичними матеріалами та розробками), батьків (з інформаційними матеріалами стосовно неприпустимості насильства в сім’ї щодо дітей) та для самих дітей з ознаками насильства, телефонами довіри та інформацією про служби, що опікуються дитиною, яка постраждала від домашнього насильства. Пропонуємо Вашій увазі матеріали методичного посібника для освітян «Попередження, виявлення і подолання випадків насильства та жорстокого поводження з дітьми» / Авт.: Журавель Т. В.,Кочемировська О. О., Ясеновська М. Е. / За заг. ред. Безпалько О. В. - К.: ТОВ "К.І.С.",2010. - 242 с. Рекомендовано до друку Науково-методичною радою, Міністерства освіти і науки України, Протокол №7 (завантажити)
Залучення батьківської громадськості до навчально-виховного процесу у європейських школах
Батьки (чи опікуни) відіграють провідну роль у навчанні дітей активній громадянській позиції. Навчальні заклади і батьки розділяють відповідальність за передачу молоді гідних громадянських цінностей і навичок активної позитивної поведінки. Саме тому школа і батьки мають тісно співпрацювати, батьки і вчителі мають бути не лише зразками для наслідування, але й розвивати і удосконалювати свої власні громадянські навички. (завантажити)
Робота класного керівника з батьками.
Класний керівник виконує професійну функцію своєрідного вчителя батьків своїх учнів з питань сімейного виховання. Така педагогічна просвітня діяльність висуває перед класним керівником необхідність бути обізнаним зі значним обсягом літератури з питань сімейного виховання, аби завжди можна було порекомендувати батькам ту чи іншу працю, враховуючи їх виховні потреби у піднесенні педагогічної культури. (завантажити)
На допомогу класному керівнику. Особливості організації і проведення батьківських зборів.
В організації і проведенні класних батьківських зборів необхідно рішуче уникати суттєвих помилок, які ще, на жаль, мають місце в практичній діяльності частини класних керівників. Зокрема, йдеться про такі недоліки: запрошення батьків на збори через обов'язкові записи в учнівських щоденниках; призначення зборів у незручний для батьків час; перетворення зборів у своєрідне "судилище" над окремими батьками; об'єктивування негативних сторін поведінки окремих учнів; відсутність належного такту й дотримання вимог етики. (завантажити)
Наказ ДОНМС від 02.11.2012 №298 "Про затвердження плану заходів щодо запобігання торгівлі людьми на період до 2015 року" (завантажити)
Специфіка залучення батьків, родичів до роботи з дитиною задля забезпечення її потреб.
Перш ніж починати роботу з батьками дитини, необхідно з'ясувати всі особливості родини та спектр проблем у сім'ї, що призвели до влаштування дитини в заклад. Як правило, це низка проблемних обставин. Наприклад, батьки можуть зловживати алкоголем і як наслідок - бути безробітними та неналежним чином виконувати свої батьківські обов'язки. Також непоодинокими є випадки, коли родина здається зовні благополучною, але при цьому має проблеми з вихованням дитини, тоді слід шукати психологічні проблеми в батьків (насильство в сім'ї або ж низький рівень розвитку батьківської компетенції). (завантажити)
АЛГОРИТМ ДІЙ ПРАЦІВНИКІВ СИСТЕМИ ОСВІТИ У ВИПАДКУ ВИЯВЛЕННЯ НАСИЛЬСТВА В СІМ'Ї ТА ЖОРСТОКОГО ПОВОДЖЕННЯ З ДІТЬМИ
Вчителі, класні керівники повинні не замовчувати факти жорстокого поводження з дітьми, направляти подання до ССД та інспекторів з охорони дитинства, вирішувати ці справи в короткий термін. У кожній школі та кожному освітньому закладі має бути обласний (міський, районний, сільський) збірник, де мають бути представлені координати всіх служб, що опікуються дитиною та надають їй допомогу у випадку домашнього насильства. Такі збірники мають бути різних рівнів – розраховані на вчителів (з переліком установ та алгоритмом звертання до них у різних випадках), психологів (з інформаційно-методичними матеріалами та розробками), батьків (з інформаційними матеріалами стосовно неприпустимості насильства в сім’ї щодо дітей) та для самих дітей з ознаками насильства, телефонами довіри та інформацією про служби, що опікуються дитиною, яка постраждала від домашнього насильства. Пропонуємо Вашій увазі матеріали методичного посібника для освітян «Попередження, виявлення і подолання випадків насильства та жорстокого поводження з дітьми» / Авт.: Журавель Т. В., Кочемировська О. О., Ясеновська М. Е. / За заг. ред. Безпалько О. В. - К.: ТОВ "К.І.С.", 2010. - 242 с. Рекомендовано до друку Науково-методичною радою, Міністерства освіти і науки України, Протокол №7. (завантажити)
Попереджуємо насильство та жорстоке поводження з дітьми в класному колективі. ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ УЧНІВСЬКОГО КОЛЕКТИВУ
Правила роботи дитячого колективу необхідні для того, щоб створити мікросередовище, «суспільство», в якому кожній дитині буде комфортно вчитися й існувати, навчатися працювати спільно, співвідносити власний світогляд з поглядами інших, розв'язувати та запобігати конфліктам, розв'язувати проблеми, створювати спільні плани та організовувати спільну діяльність, почувати себе безпечно. Тільки так можна створити спільноту, в якій кожна дитина буде важливою, де є спільні цілі, можливості і перспективи, де кожен має певні обов'язки перед собою та іншими. (завантажити)
9 кращих класних керівників області (за підсумками ІІ туру Всеукраїнського конкурсу - "Класний керівник року" у 2012 році, наказ Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Чернівецької обласної державної адміністрації від 04.12.2012 № 433) (завантажити)
Алгоритм дій працівників системи освіти у випадку виявлення насильства в сім'ї та жорстокого поводження з дітьми (завантажити) Всеукраїнська акція «Голуб Миру»
Методичні рекомендації щодо організації дозвілля та зайнятості учнів на період осінніх канікул (завантажити)
На виконання листа Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 06.09.12 №1/9-632 повідомляємо, що 21 вересня 2012 року в Україні буде відзначатись День Миру. Пропонуємо провести концерти, форуми, акції, конкурси, уроки, лекції, покази фільмів та інші заходи, присвячені Дню Миру у 2012-му році: «Сталий мир заради сталого майбутнього». Інформаційний центр ООН в Україні на честь Дня Миру організовує всеукраїнську акцію «Голуб Миру», до участі в якій запрошено колективи та учнів український шкіл. Школярам пропонується згуртуватись та створити живу фігуру «Голуба Миру» - одного з найбільш відомих символів цього дня. Більш детальна інформація щодо Дня Миру за такою адресою: http://www.un.org/ru/events/peaceday/ Просимо надіслати фотографії фігур «голубів» до науково-методичного центру виховної роботи Інституту післядипломної освіти Чернівецької області до 23 вересня цього року на електронну адресу:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду
Наказ Департаменту освіти і науки, молоді та спорту облдержадміністрації від 10.09.2012 №77 "Про проведення ІІ туру Всеукраїнського конкурсу - «Класний керівник року» у 2012 році" (завантажити)
На виконання Закону України "Про попередження насильства в сім'ї" Міністерством соціальної політики України як спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань попередження насильства в сім'ї за підтримки Координатора проектів ОБСЄ в Україні підготовлено та видано "Методичний посібник для фахівців, які впроваджують корекційні програми для осіб, що вчинили насильство в сім'ї". Посібник розрахований, насамперед, для фахівців, які впроваджують корекційні програми для осіб, які вчинили насильство в сім'ї. Електронний варіант посібника розміщено на сайті Міністерства (www.misp.gov.ua, розділ Сімейна політика - Попередження та протидія насильству в сім'ї та торгівлі людьми - Попередження насильства в сім'ї). Вказаний посібник рекомендований для використання в роботі.
Методичні рекомендації щодо виховної роботи в загальноосвітніх закладах області (завантажити). Пропонуємо сценарії першого уроку «Буковина – край, де варто жити» Розробка першого уроку «Буковина – край, де варто жити» (3 клас) (Никифорак Світлана Юріївна, вчитель початкових класів Чернівецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 27) (завантажити). "Буковина - край, де варто жити!". Урок для учнів 6-8 класів (Чернівецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ім.Ю.Федьковича №2) (завантажити). "Буковина – край, де варто жити" (Жуковська Еліна Миколаївна, вчитель художньої культури Чернівецької гімназії №2) (завантажити). Pозробки першого уроку «Буковина – край, де варто жити» для учнів початкових класів вчителів початкових класів Чернівецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №27 (завантажити). Методичні рекомендації щодо проведення Першого уроку «Буковина – край, де варто жити!» 1 вересня 2012 року (завантажити).
Специфіка залучення батьків, родичів до роботи
з дитиною задля забезпечення її потреб
Перш ніж починати роботу з батьками дитини, необхідно з'ясувати всі особливості родини та спектр проблем у сім'ї, що призвели до влаштування дитини в заклад. Як правило, це низка проблемних обставин. Наприклад, батьки можуть зловживати алкоголем і як наслідок - бути безробітними та неналежним чином виконувати свої батьківські обов'язки. Також непоодинокими є випадки, коли родина здається зовні благополучною, але при цьому має проблеми з вихованням дитини, тоді слід шукати психологічні проблеми в батьків (насильство в сім'ї або ж низький рівень розвитку батьківської компетенції).
Наказ Головного управління освіти і науки ЧОДА від 10 січня 2012 року №14 "Про організаційно-практичне забезпечення підготовки і проведення ІІ туру Всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2012» у 2011/2012 навчальному році " (завантажити).
Методичні рекомендації щодо змісту варіативної складової робочих навчальних планів загальноосвітніх навчальних закладів області на 2011/2012 н.р. (завантажити)
Методичні рекомендації щодо використання варіативної складової робочих навчальних планів на 2012/2013 н.р.: - українська мова і література (завантажити); - математика (завантажити); - іноземні мови (завантажити); - румунська мова і література (румунська та світова) (завантажити); - світова література (завантажити); - історія і суспільствознавчі курси (завантажити); - інформатика (завантажити); - українознавство (завантажити); - початкова школа (завантажити).
Інструктивно-методичні рекомендації щодо викладання предмету інформатика у 2011/2012 навчальному році (завантажити)
Методичні рекомендації з предметів художньо-естетичного циклу « Образотворче мистецтво» та «художня культура» на 2011/2012 навчальний рік. (завантажити)
Банилово-Підгірнівська гімназія Сторожинецького району 21 жовтня 2011 року гостинно відкрила двері для учасників обласного семінару - методистів РМК/ММК, керівників районних/міських методичних об’єднань учителів світової літератури області з проблеми “Наступність у розвитку комунікативних компетенцій школярів при викладанні світової літератури у базовій та середній школі” за участю заступника начальника Головного управління освіти і науки – начальника управління змісту навчання і виховання Л.М.Тарангул, в.о.директора ІППОЧО Чернівецької області Т.С.Богачик, методиста зі світової літератури ІППОЧО Л.І.Іванової, викладача кафедри зарубіжної літератури та теорії літератури ЧНУ ім. Ю.Федьковича І.І. Горбачевської. Любов Миколаївна доповіла про стан та перспективи розвитку викладання світової літератури в області, наголосивши на тому, що: «Головні завдання, що стоять перед сучасною загальноосвітньою школою, – це навчання та виховання нового покоління з високою гуманітарною культурою і громадянською відповідальністю із збереження національної ідентичності, духовних ідеалів, мовного і культурного багатства народів України та світу». Під час проведення круглого столу учасники мали змогу обговорити практичне формування компетентностей учнів на уроках світової літератури, питання наступності у розвитку літературних компетенцій школярів при вивченні світової літератури у базовій та середній школі, роботу з обдарованими дітьми, літературно-творчі проекти у процесі вивчення світової літератури, використання інформаційно-комунікаційних й мультимедійних технологій на уроках та питання підвищення рівня методичної підготовки вчителів області, Учасники семінару ознайомилися з освітнім середовищем навчального закладу, відвідали уроки та позакласні заходи із світової літератури, а саме: - урок світової літератури у 8 класі на тему “Театр у Давній Греції.Виникнення трагедії і комедії. Есхіл “Прометей закутий” (Гакман Лариса Іванівна, вчитель світової літератури Банилово-Підгірнівської гімназії); - урок розвитку зв’язного мовлення у 11 класі на тему “Реконструкція лінійного сюжету есе “Джакомо Джойс” (Микайло Лариса Георгіївна, вчитель світової літератури Банилово-Підгірнівської гімназії); - пристендовий урок світової літератури у 5 класі на тему “Романтика захоплюючих пригод за романами Ж.Верна” (Никифорак Галина Степанівна, вчитель світової літератури Сторожинецької школи-інтернату I-IIIст.); - урок позакласного читання у 8 класі на тему “Література і життя. Антична література (давньогрецька і римська)” (Мірвальд Ганна Іванівна, вчитель світової літератури Михальчанської ЗОШ I-III ст.); - урок компаративного аналізу у 9 класі на тему “Порівняння комедій Мольєра “Міщанин-шляхтич та Фонвізіна “Недоросток” (Балінова Віра Дмитрівна, вчитель світової літератури Сторожинецької ЗОШ І-ІІІ ст.); - бінарний урок світової літератури у 10 класі на тему “Згубна влада грошей за повістю Бальзака ”Гобсек” і п’єсою Карпенка-Карого “Хазяїн” (Микайло Лариса Георгіївна, вчитель світової літератури, Мандрик Марія Стеліанівна, вчитель української мови та літератури Банилово-Підгірнівської гімназії); - інтелектуальну гру в 11 класі “Найрозумніший” (Гакман Лариса Іванівна, вчитель світової літератури Банилово-Підгірнівської гімназії). Під час роботи творчої лабораторії вчителі світової літератури Банилово-Підгірнянської гімназії мали змогу поділитися з учасниками семінару досвідом роботи, презентувати кабінети зі світової літератури. (завантажити)
Шановні колеги, пропонуємо Вам взяти участь в всеукраїнських фахових конференціях!!! Детальніше... 23-24 вересня 2010 року відбудеться міжнародна науково-практична конференція «ДЕМОКРАТИЗАЦІЯ ОСВІТИ: ДОСВІД, ПОШУКИ, ПЕРСПЕКТИВИ». Детальніше... 22 вересня 2010 року відбудеться науково-практична конференція «ПІСЛЯДИПЛОМНА ПЕДАГОГІЧНА ОСВІТА: МИНУЛЕ, ТЕПЕРІШНЄ, МАЙБУТНЄ», присвячена 70-річчю діяльності Чернівецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти. Детальніше...
30 жовтня 2009 р. відповідно до плану роботи Чернівецького ОІППО відбулася регіональна науково-практична конференція «Теоретичні та методичні засади організації профільного навчання». Співорганізаторами виступили Головне управління освіти і науки Чернівецької облдержадміністрації та Управління освіти Чернівецької міської ради. Метою конференції було обговорення широкого кола питань, пов’язаних із реалізацією переходу старшої школи загальноосвітніх навчальних закладів до профільного навчання. Детальніше... Міністерство освіти і науки України, Головне управління освіти і науки Чернівецької облдержадміністрації, Чернівецький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти ЗАПРОШУЮТЬ науковців, викладачів вищих навчальних закладів, керівників загальноосвітніх навчальних закладів, учителів до участі у регіональній науково-практичній конференції «Видатні педагоги Буковини: погляд крізь сучасність», яка відбудеться 27 листопада 2009 р. на базі Чернівецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти. Детальніше... Згідно плану роботи інституту 29 жовтня 2009 року буде проведена обласна науково-практична конференція «Модернізація методики та системи навчання в галузі природничо-математичних дисциплін». Детальніше...
Експериментальна робота, що здійснюється на базі навчального закладу школи-комплексу №27 м. Чернівців
1. Тема (згідно наказу управління освіти і науки Чернівецької обласної державної адміністрації від 25.11.99 р. №398 «Про створення експериментального педагогічного майданчика на базі школи-комплекс №27 м. Чернівців»): Ефективність інноваційних педагогічних технологій в забезпеченні наступності дошкільної ланки освіти та І ступеню загальноосвітньої школи. 2. Рівень експерименту: регіональний. 3. Наукові керівники експерименту: Коміссарова Світлана Миколаївна, старший викладач кафедри педагогіки, психології та передових педагогічних технологій ОІППО; м. Чернівців, вул. І. Франка, 20, тел. 511401, 527336; відмінник освіти України, Одинак Марія Манолівна, методист ОІППО; м. Чернівців, вул. І. Франка, 20, тел. 511401, 527336. 4. Тип інновації: освітня система, засоби навчання. 5. Стадія: експеримент (основний етап 1999-2010рр.). 6. Наказ управління освіти Чернівецької облдержадміністрації від 12.11.99 р. №398 «Про створення експериментального педагогічного майданчика на базі школи-комплекс №27 м. Чернівців». 7. Чернівецький обласний інституту післядипломної педагогічної освіти, 58000, м.Чернівці, вул. І.Франка, 20, тел. 8(0372)527336, факс. 8(0372)511401. 8. Термін проведення експерименту 1999-2010 рр. 9. Інформація про інновацію:
-
Мета інновації. Розвиток творчих здібностей, оновлення змісту виховання і навчання, введення нових форм організації освітньо-виховного процесу.
-
Короткий зміст. Згідно програми науково-дослідної роботи експериментального педагогічного майданчика школи-комплекс №27 м. Чернівців змоделювати таку систему новітніх технологій, яка б розвивала творчі здібності, інтелектуальний розвиток школярів та дошкільників. З цією метою в школі створено психологічну службу, яка ретельно вивчає психофізичний розвиток, діагностує розвиток творчих здібностей школярів, спостерігає за показниками розвитку особистості. В школі створена нова модель навчально-виховного процесу.
-
Очікувані результати. Адекватна комплексна діагностика і гармонійний розвиток творчих здібностей дітей. Висока ефективність експериментального впровадження диференціації навчально-виховного процесу засобами інноваційних технологій, щодо самореалізації у його учасників позитивних природних потенцій і творчих здібностей.
Експериментальна робота, що здійснюється на базі навчальних закладів Чернівецької області
1. Тема (згідно наказу № 421 від 8 грудня 2000 року управління освіти і науки Чернівецької обласної державної адміністрації «Про створення експериментального педагогічного майданчика на базі дошкільної установи № 38 м. Чернівців»): Теоретичні основи і практика організації здорового діалогу дитини з природою. 2. Рівень експерименту: регіональний. 3. Автор інновації (прізвище, ім'я, по-батькові, місце роботи (службова адреса, телефон, посада, вчене педагогічне звання, науковий ступінь): Ведмеденко Дарія Василівна, старший викладач кафедри педагогіки, психології та передових педагогічних технологій ОШПО; м. Чернівців, вул. І.Франка, 20, тел. 51-14-01, 52-73-36. 4. Наукові керівники експерименту (прізвище, ім'я, по-батькові, місце роботи (службова адреса, телефон), посада, вчене педагогічне звання, науковий ступінь): Ведмеденко Дарія Василівна, старший викладач кафедри педагогіки, психології та передових педагогічних технологій ОШПО; м. Чернівців, вул. І.Франка, 20, тел. 51-14-01, 52-73-36. 5. Тип інновації: освітня система, засоби навчання. 6. Стадія: завершення діяльності експериментального педагогічного майданчика на базі дошкільного навчального закладу №38 м. Чернівців. 7. Орган управління освітою, що видав наказ про проведення експерименту (повна назва), дата і № наказу: Наказ № 421 від 8 грудня 2000 року управління освіти і науки Чернівецької обласної державної адміністрації «Про створення експериментального педагогічного майданчика на базі дошкільної установи № 38м. Чернівців». 8. Установа, організація, що здійснює наукове керівництво експериментом (повна назва, адреса, телефон, факс, е-тап): Чернівецький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти. 58000, м. Чернівці, вул. І.Франка, 20. Тел. 8 (037-2) 52-73-36, 8 (037-2) 51-14-01. 9.Термін проведення експерименту: 2001-2006 рр. 10. Інформація про інновацію:
-
Мета інновації: Комплексна діагностика і гармонійний розвиток засобами спілкування дитини з природою в системі інтеграції інноваційних технологій як один із шляхів реалізації Державної програми «Освіта України. XXI століття» та Базового компонента дошкільної освіти в Україні.
-
Короткий зміст: Згідно програми науково-дослідної роботи експериментального педагогічного майданчика дошкільної установи № 38 м. Чернівців змоделювати таку систему інтегрування новітніх технологій, яка б своєчасно виявляла і повноцінно розвивала діалог дітей з природою, сформувала в них бажання оволодівати новими знаннями як у процесі виховання, так і під час активної творчої самостійної діяльності, вміння використовувати набуті знання і навички в різноманітних життєвих ситуаціях.
-
Очікувані результати: Створення позитивного мікро- і макрооточення з метою розвитку творчих здібностей кожної дитини у здоровому діалозі з природою. Виховання у дітей позитивного, емоційно-піднесеного ставлення до природи на рівні мистецтва. Забезпечення неперервності, наступності, поступовості, природовідповідності, ефективного взаємозв'язку дитсадка і родини. Відродження кращих традицій етнопедагогіки українського народу.
-
Отримані результати: Проведена експертиза результатів дослідно-експериментальної роботи педагогічного майданчика дошкільного навчального закладу №38 м. Чернівців з проблеми: "Теоретичні основи і практика організації здорового діалогу дитини з природою" і видано наказ "Про завершення діяльності і результати досліджень експериментального педагогічного майданчика на базі дошкільного навчального закладу №38 м. Чернівців ". В грудні 2006 року на Вченій раді ОШПО заслухали і обговорили звіт про завершення діяльності експериментального майданчика на базі дошкільного навчального закладу №38 м. Чернівців з проблеми "Теоретичні основи і практика організації здорового діалогу дитини з природою", в якому відзначено, що широке застосування критеріїв рівнів вихованості інтересу в процесі пізнання навколишньої дійсності дають змогу створити таку модель діалогу взаємодії дитини з природою, яка б сприяла формуванню емоційно-ціннісного ставлення до неї. Глибоке дослідження проблеми діалогу дитини з природою у системі фундаментального соціально-психологічного дослідження дало змогу створити: а) оптимальні психологічні умови з метою розвитку у дітей творчих здібностей, які допомогли глибше взаємодіяти з природою і поглибити механізм розвитку дитячих здібностей; б) теорію плідної взаємодії суб'єктів виховного процесу через активізацію творчих резервів особистості в системі спілкування з природою на рівні мікро- і макрооточення. Розроблену Програму науково-дослідної роботи експериментального педагогічного майданчика дошкільного навчального закладу №38 м. Чернівців занесено в банк даних Центру педагогічних інновацій та інформації ЦШПО м. Києва в збірнику з досвіду роботи інститутів післядипломної педагогічної освіти "Технологія експериментального дослідження в школі". Результати проведених етапів експерименту були виголошені на засіданнях кафедри, вченої ради ОШПО, в доповідях, статтях на Міжнародних науково-практичних конференціях, в посібниках, рекомендаціях. Педагоги взяли участь у Всеукраїнському конкурсі "Мій голос я віддаю на захист природи" під егідою Всеукраїнської дитячої спілки "Екологічна варта" і отримали почесні грамоти. Також створено в дошкільному навчальному закладі осередок обласної організації Всеукраїнської дитячої спілки "Екологічна варта", координатором якого є методист Тер-Захарова Людмила Костянтинівна. Експериментальні дослідження, проведені у 2001-2006 рр., будуть продовжуватися через впровадження в практичну діяльність дошкільних навчальних закладів області рекомендацій з проблеми: "Теоретичні основи і практика організації здорового діалогу дитини з природою ".
-
Джерела, що містять опис інновації: Ведмеденко Б.Ф., Ведмеденко Д.В., Савко Я.М. Технологія експериментального дослідження в школі, Чернівці, 1997. - 26 с; Ведмеденко Д.В., Грицюк Л.С. Морально-етичне виховання у дошкільному навчальному закладі: Посібник. За ред. П.В.Осколова. - Вижниця: Черемош, 2005. - 152 с; Ведмеденко Д.В., Шаплавський М.В. Виховання у дітей дошкільного віку інтересу до трудової діяльності: Посібник. За ред. М.Й.Бауера. - Чернівці, 2003 - 80 с; Візитка. Травень 2001 року: Збірник з досвіду роботи інститутів післядипломної педагогічної освіти / Укл. Єльнікова Г.В., Бондар О.А. - К, ЦШПО АПН України, 201. - С. ЗО.; Загадкові ключі "Оселі талановитих": Збірник адаптованих програм методичних розробок / Упорядник М.В.Квасецька. - Чернівці: Зелена Буковина, 2002. - СІ08.; Лисенко Н.В. Екологічне виховання дошкільників. Посібник. Київ, 1993, 160 с; Плохій З.П. Виховання екологічної культури дошкільників: Методичний посібник. —К: Ред. журналу "Дошкільне виховання", 2002. - 173 с; Програма роботи профільних дошкільних навчальних закладів (груп) фізкультурно-оздоровчого, екологічного, валеологічного, естетичного напрямків. / Укладачі: Грицюк Л.С, Українець Н.В. Чернівці, 2002 р. - С29.; Романовська Д.Д., Довгань М.І. Психологічна абетка для малюків. Методичний посібник для психологів, вихователів ДНЗ, вчителів молодших класів, Чернівці, 2002. — 72 с; Романовська Д.Д., Чаплак Я.В. Психологічне забезпечення внутрішньої диференціації у навчально-виховній роботі в дошкільній та початковій ланках освіти. — Чернівці, 2001. — С. 37.; Яришева Н.Ф. Методика ознайомлення дітей з природою. К. - Вища школа, 1993, 219 с.
11. Інформація про навчальний заклад (заклади), на базі яких здійснюється інноваційна діяльність.
-
Повна назва експериментального навчального закладу: Дошкільний навчальний заклад № 38 м.Чернівців.
-
Юридична адреса, телефон, факс, е-іпаіі навчального закладу: 58000м. Чернівці, бульвар Героїв Сталінграду,3, тел. 4-75-76.
-
Вид (тип) експериментального навчального закладу: Спеціалізований дошкільний навчальний заклад № 38 м. Чернівців.
-
Статус: експериментальний педагогічний майданчик.
-
Орган управління освітою, засновники, яким безпосередньо підпорядкований навчальний заклад (повна назва): Управління освіти Чернівецької міської ради.
-
Рівень освіти: Дошкільна освіта.
-
Керівник навчального закладу (прізвище, ім'я, по батькові, посада, кваліфікаційна категорія, педагогічне, вчене звання, науковий ступінь): Строєва Людмила Львівна, завідуюча дошкільним навчальним закладом №38 м. Чернівців, кваліфікаційна категорія «спеціаліст вищої категорії».
-
Учасники експерименту (кількість груп, класів, вихователів, вчителів, викладачів, керівників): Експериментальні групи 3; контрольні групи 3; педагогів 9.
12. Установа, організація, що здійснює експертизу заявки на проведення експерименту, його ходу і результатів (повна назва): Чернівецький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти. 13. Джерела фінансування (орган управління освітою, що видав наказ про проведення експерименту, орган управління освітою, засновники, яким безпосередньо підпорядкований навчальний заклад, інші юридичні, фізичні особи, що здійснюють фінансове, матеріально-технічне забезпечення): Експеримент майже не фінансувався.
Наукова тематика Проблема частин мови у французькій граматиці
Лекції кафедри методики викладання базових дисциплін (завантажити) Лекції кафедри педагогіки, психології та теорії управління освітою (завантажити) Лекції кафедри методики викладання філологічних дисциплін (завантажити)
Про наукову та методичну роботу підрозділів Інституту з проблеми «Удосконалення фахової та педагогічної майстерності вчителя шляхом поширення інноваційних форм і методів в організації та проведенні методичної роботи в ЗНЗ області» (завантажити)
Рішення Вченої ради ІППО Чернівецької області №4 від 17 вересня 2013 року (завантажити)
На допомогу педагогам області Освіта є визначальною умовою забезпечення сталого розвитку суспільства, його фундаментом, рушійною силою для реалізації необхідних суспільних змін, вона зв’язує окрему людину з культурою, робить її не тільки носієм мислення та діяльності, але й джерелом творчої еволюції (завантажити)
ПОРЯДОК ДЕННИЙ засідання № 3 Вченої ради ІППО Чернівецької області від 26.09.2012 (завантажити)
Рішення засідання № 3 Вченої ради ІППО Чернівецької області від 26.09.2012 (завантажити)
ВИМОГИ ДО ОФОРМЛЕННЯ МАТЕРІАЛІВ,
поданих на розгляд вченої ради
Інституту післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області
- Відповідно до розділу VII ст.36 Закону України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 вчена рада затверджує освітні програми та навчальні плани для кожного рівня вищої освіти та спеціальності.
- Відповідно до листа Міністерства освіти і науки України від03. 2014р. № 1/9-607 «Про відкликання листа МОН від 5 вересня 2013 року № 1/9-607 «Про використання навчальної літератури» у навчально-виховному процесі може використовуватися навчальна література, яка має відповідний гриф Міністерства або схвалення для використання у загальноосвітніх навчальних закладах.
Вчена рада Інституту післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області схвалює навчальні плани та освітньо-професійні програми для підвищення кваліфікації педагогічних працівників області, навчальні плани та навчальні програми для відкриття нових напрямів підвищення кваліфікації та перепідготовки педагогічних працівників області (завантажити (зразок 1).
Вчена рада заслуховує питання щодо рекомендації до друку наукових праць, підручників, навчальних, методичних посібників (завантажити (зразок 2).
Вчена рада заслуховує питання щодо схвалення та порушення клопотання щодо надання матеріалам відповідного Грифу Міністерства освіти і науки України у встановленому порядку (завантажити (зразок 3).
У зв’язку з вищевказаним, матеріли, що пропонуються на розгляд вченої ради Інституту, подаються секретареві вченої ради матеріали подавати не пізніше ніж за 10 днів до дати проведення вченої ради (чергові засідання вченої ради проводяться щоквартально в третій четвер місяця) після реєстрації за посиланням: http://goo.gl/forms/sb8xM0518y
Підготовлені матеріали подаються у двох примірниках, один примірник, в разі схвалення Вченою радою, залишається у методиста з фаху чи на відповідній кафедрі, інший – віддається авторові (укладачеві).
Оригінали титульних сторінок і рецензій залишаються на зберігання у секретаря вченої ради Інституту післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області.
Секретар вченої ради приймає документи щотижня, у вівторок та четвер, у другій половині дня: з 14.00 до 18.00 (каб. 12, вул. І. Франка, 20) або щодня на кафедрі методики викладання суспільно-гуманітарних дисциплін (каб. 10, вул. Вірменська, 16).
Кожен матеріал, поданий на розгляд і схвалення вченою радою Інституту, повинен супроводжуватися рецензіями.
Рецензії повинні бути написані не менш ніж двома висококваліфікованими фахівцями відповідного профілю. Одна – науковцем, інша – викладачем-методистом, старшим викладачем, методистом Інституту чи управління (відділу) освіти, учителем-методистом. Підписи рецензентів потрібно завірити печатками установ освіти і записами, що підтверджують ці підписи.
Державна підсумкова атестація 2012/2013 н.р.
-
Лист ІППОЧО від 10.04.2018 № 2/4-325 «Пропозиції щодо організації і проведення інноваційних заходів з метою формування у здобувачів освіти нетерпимого ставлення до насильницьких моделей поведінки» Завантажити
Лист ІППОЧО від 30.03.18 № 2/4-302 «Щодо проведення ДПА у закладах ЗСО у 2017/2018 н.р.» Завантажити
Лист ІППОЧО від 12.03.2018 № 2/4-250 «Про проведення Круглого столу для фахівців, які залучені до дослідно-експериментальної роботи за темою «Науково-методичні засади надання соціально-педагогічної допомоги дітям і сім’ям, що опинились у складних життєвих обставинах внаслідок військових конфліктів» Завантажити
Лист ІППОЧО від 12.03.2018 №2/4-249 «Про проведення засідання методичної студії працівників психологічної служби закладів освіти інтернатного типу «Інноваційні технології роботи з дітьми із аутичною симптоматикою: ABA-терапія, зарубіжний та вітчизняний досвід» Завантажити
Лист ІППОЧО 06.03.2018 № 2/4-239 «Методичні рекомендації щодо організації та проведення районних, міських та обласного етапів дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Джура» в 2018 році » Завантажити
Лист ІППОЧО від 09.02.2018 №2/4-133 «Про Всеукраїнський проект «Громадянська освіта та електронна демократія в навчальних закладах» Завантажити
- Лист ІППОЧО від 08.02.2018 №2/4-126 «Про відзначення Дня Героїв Небесної Сотні» Завантажити
Лист ІППОЧО від 25.01.2018 №2/4-67 «Про посилення психологічної складової профілактичної роботи із запобігання поширенню наркоманії, тютюнокуріння та вживання алкогольних напоїв серед дітей, учнівської та студентської молоді» Завантажити
Лист ІППОЧО від 21.12.2017 № 2/4-1013 «Методичні рекомендації щодо святкування Новорічних та Різдвяних свят» Завантажити
Лист ІППОЧО від 19.12.2017 № 2/4-995 «Про проведення Міжнародного учнівського конкурсу «Лелека» Завантажити
Лист ІППОЧО від 21.11.2017 № 2/4-902 "Про проведення засідання методичної студії працівників психологічної служби закладів освіти інтернатного типу «Криза підліткового віку: соціально-психологічна допомога у формуванні позитивної Я-концепції» Завантажити
Лист ІППОЧО від 02.11.17 №2/4-837 «Про проведення ІІ Міжнародного міждисциплінарного конкурсу наукових і творчих робіт імені Володимира Маняка і Лідії Коваленко» Завантажити
Лист ІППОЧО від 23.10.17 №2/4-801 «Про проведення обласної учнівської науково-практичної конференції «Голодомор болить в моїй душі...» Завантажити
Лист ІППОЧО від14.09.2017 № 2/4-666 «Про проведення засідання методичної студії працівників психологічної служби закладів інтернатного типу «Захист дітей від усіх форм насильства, образ, недбалого й жорстокого ставлення» Завантажити
Лист ІППОЧО від 12.09.2017 № 2/4-657 «Про посилення міжвідомчої взаємодії під час виявлення дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах» Завантажити
Лист ІППОЧО від 05.09.2017 №2/4-635 «Про виконання Програми розвитку психологічної служби Чернівецької області на період до 2017 року» Завантажити
Лист ІППОЧО від 30.08.2017 №2/4-607 «Про впровадження інформаційно-освітньої протиалкогольної програми «Сімейна розмова» в 2017/2018 н.р.» Завантажити
Лист ІППОЧО від 28.04.2017 №2/4-357 «Про підготовку аналітично-статистичної інформації щодо результатів діяльності фахівців психологічної служби у 2016/2017 н.р.» Завантажити
Лист ІППОЧО "Щодо відзначення В Україні Дня пам’яті Крут" (Завантажити)
Лист ІППОЧО від 23.01.2017 №2/4-49 "Про зміни термінів проведення вхідного та вихідного анкетування учнів 7-х класів за програмою "Сімейна розмова" та критерії відбору учасника фестивалю у м. Очаків (Миколаївська область)" (Завантажити)
Лист ІППОЧО від 23.01.2017 №2/4-48 "Про проведення засідання методичної студії практичних психологів позашкільних навчальних закладів обласного підпорядкування "Організація роботи працівників психологічної служби з попередження виникнення конфліктів в освітньому середовищі" (Завантажити)
|